O knjigi
Knjiga je filozofski uvod v kognitivno znanost, novo raziskovalno področje, ki povezuje nevroznanost, psihologijo, jezikoslovje, antropologijo, računalništvo, umetno inteligenco in filozofijo.
Kognitivna znanost se je v sredini prejšnjega stoletja rodila iz potrebe po bolj celostni obravnavi duševnih pojavov. Dotedanji trend v znanosti, ki je vodil v cepitev na vedno bolj specializirane discipline in poddiscipline, se je obrnil v iskanje integracije. Kognitivna znanost je v tem še posebej zanimiva, saj pri njej ne gre zgolj za integracijo dveh sorodnih disciplin (kot npr. v biokemiji), ampak za sodelovanje disciplin s področja naravoslovja, medicine, tehnike, družboslovja in humanistike.
Filozofija je že od samega začetka ena od temeljnih disciplin kognitivne znanosti. Za razliko od ostalih, ki so usmerjene v empirično raziskovanje in načrtovanje modelov, pa je njena vloga na prvi pogled manj jasna.
O avtorici
Olga Markič je profesorica filozofije na Oddelku za filozofijo Filozofske fakultete v Ljubljani, predava pa tudi na interdisciplinarnem magistrskem študijskem programu Kognitivna znanost. Raziskovalno se ukvarja predvsem s filozofijo kognitivne znanosti, filozofijo duha, logiko, teorijo argumentacije in nevroetiko.