O knjigi
Če verjamemo, da sta partnerska zveza in heteroseksualna jedrna družina večvredni obliki človeškega bivanja, je samskost za mnoge povezana z osebnimi stiskami, občutki neuspeha in izključenosti, v družbi pa obravnavana kot problem. Če pa ne pristanemo na prevladujoče konvencije, ugotovimo, da od »problema« pri samskosti ostane bolj malo.
Pogosto omenjanje samskosti v javnem diskurzu in hkratna prevlada klišejev o njej kar kličejo po sociološkem opazovanju realnih življenjskih potekov in položajev samskih. To je tudi namen te knjige, ki je prva znanstvena monografija o samskosti v Sloveniji sploh. Iztok Šori v središče svoje raziskave postavlja samske in ne družine, kar je glede na dosedanjo raziskovalno prakso tudi sociološki eksperiment.
V knjigi analizira, kako so se skozi moderno zgodovino spreminjali ekonomski, družbeni, kulturni in individualni konteksti samskosti, kako se je spreminjal položaj samskih in kako samski živijo in razmišljajo danes. Pri tem odpira tudi vprašanje, kdaj lahko samskost opredelimo kot življenjski stil oz. kaj je značilno za samskost in samske po izbiri.
O avtorju
Iztok Šori je sociolog, ki raziskuje predvsem enakost spolov, politično reprezentacijo in emancipacijo, rasizem, sovražni govor in življenjske stile. Dela kot raziskovalec na Mirovnem inštitutu in je tudi njegov direktor.