
Erving Goffman
Stigma
Zapiski o upravljanju poškodovane identitete
zbirka Dialogi, IX. letnik,2008
Naslov izvirnika: Stigma
Prevod: Jana Unuk
Urednica: Mirjana Ule
Grafična podoba: Nenad Jelesijević - kitch
Format 14 x 23 cm, črno-beli tisk, broširano, 128 str.
ISBN: 978-961-220-067-1
17,00 EUR
redna cena
12,00 EUR
spletna cena
O knjigi
Erving Goffman je v tej knjigi inovativno konceptualiziral družbeno stigmo – izraz si je sposodil pri starih Grkih, kjer stigma označuje nenavadna ali slaba telesna obeležja, in ga vnesel v splošno zakladnico globalnega družbenega znanja. Po njegovi zaslugi danes stigmatizacijo razumemo kot družbeno marginalizacijo. Osebe, ki se v vsakdanjem življenju ne podrejajo družbenim merilom normalnega in sprejemljivega, so običajno označene kot družbeno nesprejemljive in kot take stigmatizirane.
Goffman v slikovitih študijah in avtobiografijah analizira primere družbeno nesprejemljivih in domnevno nenormalnih ljudi, kot so psihični bolniki, narkomani, prostitutke, alkoholiki, homoseksualci in številne druge marginalne družbene skupine. Zato je njegova knjiga mestoma podobna pripovedi, zgodbi in nudi bralcu čisti bralni užitek, vživljanje v situacije in identificiranje z osebami, ki jih predstavlja.
Še danes je Goffmanovo delo eno izmed ključnih pri preučevanju dinamike odklonskosti, procesih tvorjenja subkulturnih kontekstov, hkrati pa tudi v preučevanju številnih družbenih stereotipizacij in različnih oblik družbenih nestrpnosti. Družboslovna klasika.
O avtorju
Erving Goffman (1922–1983), eden največjih ameriških sociologov 20. stoletja, je predaval sociologijo in antropologijo na več ameriških univerzah.